Sursa foto: Consiliul Superior al Magistraturii
Conducerea Consiliului Superior al Magistraturii a felicitat azi profesioniștii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT), cu prilejul aniversării a 20 de ani de la înființare.
În cadrul festivității organizate la Palatul Parlamentului, CSM a fost reprezentată de judecătoarea Denisa Stănişor, preşedintele CSM, şi procuroarea Emilia Ion, vicepreşedintele CSM. „Preşedintele şi vicepreşedintele CSM au transmis, în nume personal şi al Consiliului Superior al Magistraturii, gânduri de apreciere şi felicitări tuturor profesioniştilor care activează în cadrul DIICOT pentru rezultatele deosebite obţinute în cursul acestor ani”, se arată într-un comunicat al CSM.
DIICOT a fost înfiinţată la data de 23 noiembrie 2004, prin Legea nr. 508/17 noiembrie 2004, ca structură cu personalitate juridică, specializată în combaterea infracţiunilor de criminalitate organizată şi terorism, în cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, şi care anchetează cele mai severe forme de manifestare a criminalităţii organizate, traficul de persoane, traficul de droguri, criminalitatea informatică, migraţia ilegală şi macro-criminalitatea economico-financiară.
Sursa foto: DIICOT




